Staff
We have a highly motivated staff team at Bluecoat C of E Primary School, bringing a diverse range of skills and experience.
Strategic Leadership Team
Headteacher: Angela Fleming
Deputy Headteacher & Chapter 3 Lead: Matthew Newall
Assistant Head & Chapter 1 Lead: Janice Harris
Chapter 2 Lead: Karen Blease
Business Managers: Andrea Magarotto & Sarah Pester
Chapter One Team
Class Teachers
Nursery: Mags Zaharia
Nest (Rec/Y1 +): Janice Harris
Class RMM: Misa Magee
Class RBM: Bridget Megson
Class 1N: Brittany Nudds
Class 1M: Kata Murray
Support Staff
Rachael Crockett, Roxie Nicholson, Lindsay Mills, Nicola Ashelford
Hayley Peters, Kristiana Sproge
Dawn Pollard, Jazmine Gist
Kate McAllister, Julie Turner, Beau Isaac, Alice Jones
Chapter Two Team
Class Teachers
Class 2G: Sophie Gyllenship
Class 2M: Daisy Mills
Class 2/3A: Jasmine Ayres
Class 3P: Naomi Pluckrose
Class 3S: Jo Stevens
Support Staff
Sarah McHardy, Lucy Eastabrook, Jacqui Couch, Tina Palmer
Dave Stewart, Caroline Barnes, Shelley Insull, Julie Picillo, Sue Copp, Debra Lake, Catherine Britton, Freddie Ware
Chapter Three Team
Class Teachers
Class 4D: Jo Davenport
Class 4HO: Sarah Hogan & Charlotte Ovey
Class 5S: James Strode
Class 5D: Chris Dayment
Class 6B: Kate Bastable
Class 6H: Lucy Hay & Matthew Newall
Class 6V: Nicola Vinall
Support Staff
Val Howard, Tash Stapleton, Carey Davey, Nicola Gist
Sam Avery, Stacey Crane
Jodie Nudds, Milie Hallett
Bluecoat Group - Across All Chapters
Class Teacher & SENDCo for Specialist Provision: Wayne Bennett
Support Staff: Sharon Balman, Carly Howes, Sue Tyrell, Freddie Ware, Oscar Scoynes, Abi Bidwell
Forest School
Forest School Leaders: Dean Webber & Sue Copp
School Staff
Administration Team
Business Managers: Andrea Magarotto & Sarah Pester
Administrators: Nicky Brown, Kerry Jeffery, Gina Nudds, June Smart
Inclusion Team
Chapter 1 SENDco: Mags Zaharia
Chapter 2 and 3 SENDco: Karen Blease
Specialist Provision SENDco: Wayne Bennett
Safeguarding & Inclusion Administrator: Tanya Gasiorowski
SEND & Inclusion Practitioner: Marie Dayment
ICT & Network
ICT Support Manager: Marten Gallagher
Library
Librarian: Tina Palmer
Volunteer Library Support: Vanda Barkham
Resources
Resources Assistant: Carey Davey
Mealtime Assistant Team
Lead MTAs: Julie Peters & Tash Stapleton
MTAs: Sharon Oliver, Zoe MacDonald, Kellie Armstrong, Louise Pyke, Abi Bidwell, Sharon Johns, Kristiana Sproge, Gina Weeks, Oscar Scoynes, Christina Lewis
Catering Team
Kitchen Manager: Hayley Ellis
Catering Assistants: Anne Bowden, Mandy Johnstone, Lynsey Smith
Premises Team
Premises & Cleaning Staff: Zoe MacDonald & Cindy Norris, Anne Davey, Nicola Gist, Julie Peters, Marie Rowtcliff, Lynsey Smith,